Med 2. in 6. 9. 2024 smo se s skupino sodelavcev VSŠ in ŠCV udeležili Erasmus+ mobilnosti »Sustainability, Environmental protection, Hospitality and Tourism« v izvedbi organizacije Tenerife Job Training. Petdnevni program mobilnosti je zajemal tematsko zelo pestre predstavitve izbranih podjetij in primerov dobrih praks.
Gostitelji so nam predstavili prestižne hotele domače skupine GF, ki izkazujejo tipično trajnostno strukturo tako v arhitekturi, gradnji, komunalni energetiki, ekologiji kot tudi optimiranju in planskem načrtovanju zalog hrane za pripravo obrokov. Obiskan nov 5-zvezdični hotel Victoria izkazuje presežek na področju trajnostne gradnje sodobnega turističnega kompleksa. Uporabljeni so različni viri energije: termosolarna in fotovoltaična tehnologija, toplotne črpalke zrak voda, različni rekuperacijski prezračevalni in kogeneracijski sistemi. Kot ostali energenti so uporabljeni plantažni in drugi odpadki (kotli na biomaso) in kot rezerva utekočinjen zemeljski plin. Za pokrivanje celotne komunalne energetike hotela je na voljo pet različnih energetskih sistemov z avtomatiziranim centralnim energetskim razdelilnikom. V sistem so vključeni tudi veliki zalogovniki pitne vode, saj sam otok nima lastnega vira tekoče vode. Na vodenem ogled Avditorija Tenerife smo se seznanili z načinom zasnove ter simboliko in pomenom zgradbe, ki velja za arhitekturni presežek. Preko vodenega ogleda znamenitega družinskega posestva Finca Las Margaritas smo spoznali posebnosti gojenja kanarskih banan, v muzejskem središču Casa del Vino Tenerife pa zgodovino, posebnosti in postopke pridelave vin in drugih tradicionalnih kmetijsko prehrambenih pridelkov. Posebno doživetje je predstavljal obisk narodnega parka Teide, kjer smo se z gondolo povzpeli pod vznožje najvišje gore Španije El Teide (3.718 m), opravili pohode po nepozabni slikoviti vulkanski pokrajini in se ustavili še pri visokogorskem observatoriju, ki ga sestavlja več teleskopov.
Kljub zelo bogatemu programu smo našli nekaj časa tudi za seznanitev z izjemno bogato naravno dediščino tega priljubljenega Kanarskega otoka. Po panoramski cesti smo se odpravili do slikovite gorske vasice Masca, ki ponuja izjemne razglede, se sprehodili skozi bujno vegetacijo deževnega gozda v krajinskem parku Anaga, uživali v valovih pod veličastnimi klifi Los Gigantes ter se sprehodili skozi privlačna obmorska mesteca.
Cilji mobilnosti so bili zelo uspešno doseženi. Spoznali smo primere odličnosti iz različnih strokovnih področij in se s partnerji dogovorili za prihodnje mobilnosti študentov Višje strokovne šole.
Zapisala: Marko Gams in Cvetko Fendre